Górskie czytadło

Góry, w szczególności, te które mamy w naszym kraju na własność, stały się ostatnio bardzo popularne. Za tą popularnością idzie też ilość takich stron jak ta, czy znaczenie bogatszych w treści. Zatem i strona poświęcona odnośnikom do nich nigdy nie będzie kompletna, ani nawet blisko tego. Postanowiłem więc przedstawić te, które uważam za niezłe, kierując się swoim subiektywnym podejściem. Podzieliłem te linki na parę kategorii, a do każdego z nich wystosowałem, krótki opis. Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś w nich dla siebie.

Przepiękny widok na Pieniny (w tym na Trzy Korony) z... Pienin — Wysoka (2019)


Tatry:
Najwyższe góry w Polsce zaskakują za każdym razem, kiedy się je odwiedza, a każdy może znaleźć w nich swój cichy (albo właśnie nie) kącik. Zaczynając od osób, które wybierają się te postrzępione rejony raz na ruski rok, dla których przygodą będzie przejście się po jednej, czy drugiej dolinie, obserwacja krokusów w Dolinie Chochołowskiej. Kończąc na wytrawnych wspinaczach, którzy już dawno mają za sobą Orlą Perć. Ściany, szczyty, schroniska, miejsca głośniejsze i cichsze — znaleźć można tutaj wszystko. Więc i osobna kategoria, dla tego królewskiego pasma karpackiego.
  • natatry.pl  - kompletne kompendium dotyczące szlaków w Polskich, jak i Słowackich Tatrach. Na stronie głównej są komunikaty, a dalej opisy ścieżek wraz z grafiką, oszacowaniem trudności (jak zawsze subiektywnym) oraz ich długością i położeniem. Ma bardzo fajną schematyczną mapkę Tatr, a te są w opisach podzielone na rejony, więc bardzo łatwo można się odnaleźć i "pouczyć" troszkę topografii tego pasma.
  • www.tatry.info.pl  - podobnie jak wyżej opisy szlaków ze zdjęciami, jednak tylko wstępy, bo za całe artykuły trzeba albo zapłacić, albo tylko się zarejestrować (nie sprawdzałem jeszcze, czy konto na portalu wystarczy, by przeglądnąć treść całych artykułów, ale chyba nie) samo podsumowanie trudności, długości oraz mapka jednak jest widoczna i dobrze zrobiona. Najciekawszą częścią strony jest "Społeczność Tatrzańska", czyli forum z postami i galeriami tworzonymi przez użytkowników serwisu.
  • tatry.info - niby strona traktuje tylko o Wysokich Tatrach Słowackich, jednak ten region staje się coraz bardziej popularny, więc dołączyłem link do spisu. Ponadto na stronie znajdziecie wiele ciekawych informacji dotyczących przyrody tatrzańskiej (kwiaty, gady i rabaty), czy różnych ciekawostek jak np. dlaczego na Słowacji nie powinno się mówić słowa "szukać". Wartym odwiedzenia jest też galeria, a odnośnie do samych wycieczek to są podzielone ze względu na trudność i czy ekspozycję (dla osób cierpiących na lęk wysokości).
  • portaltatrzanski.pl - aktualne informacje, co się dzieje aktualnie w naszych najwyższych polskich górach.
  • tatry.turystyka-gorska.pl - bardzo ciekawa strona, która prezentuje propozycje wycieczek w Tatrach Polskich, jak i Słowackich. Poza tym, co w sumie można zobaczyć na poprzednich linkach, ujęły mnie schematyczne mapki Tatr, które mi osobiście pomagały w nauce topografii terenu w zakresie szlaków. Ciekawostką jest to, że przez Tatry Bielskie przechodzą tylko dwa szlaki z czego jeden doliną.
  • karlowicz.free.fr - Troszkę inna strona niż poprzednie, bo opowiadająca o bardzo ciekawym człowieku. Taternik, kompozytor, fotograf - tak mógłbym opisać tą postać, bardzo polecam o nim poczytać.
  • i-tatry.pl - powiem prosto - bardzo ładnie stworzona strona dotycząca Tatr dla mniej doświadczonych.
  • tatromaniak.pl - nie jakiś rewelacyjny portal o informacjach Tatrzańskich, ale co jakiś czas warto sprawdzić, co tam piszczy.
  • stare-fotografie - bogata kolekcja zdjęć i pocztówek z ubiegłej epoki. Jak ktoś lubi nostalgię do czasów, których nie przeżył to to jest dobry kierunek ten link. Oprócz tatrzańskich można znaleźć z paru nietrywialnych i nie największych miast w Polsce.
  • podroze.se.pl - druga strona z cyklu starych zdjęć z Tatr
  • taternik.net - bardziej profesjonalny przewodnik dotyczący wspinaczki wysokościowej w Tatrach. Dobrze opisane ściany, trasy i warunki na nich panujące. To jeżeli ktoś myśli poważniej o taternictwie.
  • vysoketatry.com - słowacka strona dotycząca Tatrom Wysokim utrzymana w tylu stron z lat 90, ale pełna w ciekawe treści. Jednocześnie nie trzeba się bać, że po słowacku, bo też jest tłumaczenie polskie. Są też analogiczne strony dotyczące Tatrom Zachodnim, Niżnym Tatrom, czy Małej Fatry.


Widok na Ciężki Szczyt i Wysoką (są w jednym masywie) oraz tłum ludzi znajdujący się na ostatniej prostej przed szczytami Rysów (to od strony słowackiej) (2017)

 
Blogi:
Najwięcej o górach, czy o jakimkolwiek innym miejscu można dowiedzieć się z dwóch źródeł (nie licząc internetu, choć tu trzeba wiedzieć czego szukasz): od lokalnych przewodników-mieszkańców, albo od profesjonalistów i amatorów. Żyjemy w takim szczęśliwym czasie, że żeby uzyskać informacje od tych, co tam byli, nie musimy wcale wychodzić z domu i szukać ludzi. Z pierwszej ręki info mamy od ręki pod ręką. Poniżej lista osób, które swoimi zapiskami zachęciły mnie do pisania własnych.
  • Zanim znów wyruszysz w góry... -  bardzo przyjemny blog prowadzony przez Dorotę i Marka, którzy opisują swoje wrażenia z gór i czasem organizują dalsze grupowe wycieczki. Ja natrafiłem na tą stronę szukając informacji o szlakach na Mitikas w masywie Olimpu.
  • Wieczna Tułaczka - to jest jeden z tych blogów, na które natrafiam przed, albo po jakieś swojej wycieczce. Pewnie dlatego, że Madzia (administratorka tego bloga) chyba była wszędzie. Jej podróżom towarzyszą ciekawe teksty, przepiękne zdjęcia i bogato opisane panoramy. Jeżeli jesteście takimi góronautami jak my to polecam z całego serdusza. 
  • MyNaSzlaku - klasyczny blog górski, ale bardzo dobrze wykonany i warty polecenia.
  • dziku maniak.pl - równie ciekawy blog pasjonaty wspinania się po różnych szczytach, często zagranicznych. Bardzo dobrze napisane posty i w sumie człowiek swoje kilometry przeszedł i z jego słów to po prostu czuć. 
  • Hasajace Zajace - od ich blogu, bo prowadzi je para miłośników,  zacząłem śledzić tą tematykę opisywaną przez amatorów (którzy często już są pół-profesjonalistami) i profesjonalistów. Zdecydowanie warta przeglądnięcia perełka. 
  • http://podszczytem.pl/ - bardzo fajne opisywanie szlaków i parę innych tematów też. Też czuć taki ludzki powiew na tym blogu.
  • Dalekie Obserwacje - niecodzienna strona/blog, na której prezentowane są (surprise, surprise) dalekie obserwacje. Widziałem tam np Alpy z Polski, góry na granicy Słowacji i Węgier 
  • Pod szczytem - też z Polski, Tatry spod Rzeszowa. No ciekawe materiały.
  • 360 :: Panoramy sferyczne - też związane ze zdjęciami, może troszkę mniej z górami per se, ale tutaj możecie zobaczyć wszelkiego rodzaju panoramy 360. Również wiele znajduje się w terenie górzystym.
  • Skadi na grani - też niezły blog z opisem szlaków. Mając tyle blogów można poczytać też o innych perspektywach, w jaki sposób inni zapaleńcy widzą takie wędrowanie po górach.
  • Tatry w obiektywie Oli i Eryka - dość ciężko się nawiguje po tej stronie, ale jednak warto, bo zawsze sprawdzając panoramy natrafiam na te wykonane przez Olę i Eryka. Jakość zdjęć jest bardzo dobra, no i robią to na co często mi czasu nie starcza (i w sumie nie chcąc śmiecić internetu tym samym) czyli każdy szczyt i żleb mają opisany. 
  • Zieloni w podróży - niby zieloni w podróży, ale jednak mają profesjonalnie wyglądający blog (w szczególności uśmiechnąłem się na "licznik zjedzonych batoników"). Piękne grafiki, ciekawe teksty. Warto zajrzeć.
  • MaNa w podróży - kolejny uroczy blok turystyczny, z kolejnego punktu widzenia. Ciesze się na każdy taki zadbany blog, bo w sumie im więcej perspektyw tym pełniejszy obraz.
  • Świat Gór - tutaj sobie czytam, gdy najdzie mnie inspiracja na Sudety, bo wygląda na to, że autor tam mieszka podobnie jak ja mieszkam w Karpatach i stamtąd czerpię inspirację i tematy postów.


Widok z wieży widokowej na Baraniej Górze (2019)

 
 
Portale:
Postanowiłem zrobić takie małe rozróżnienie od blogów, bo poniższe strony oferują nie tylko opisy tras, czy rzeczy związanych z wyjściem na szlak, ale też posty o (sub)kulturze górskiej, o sztuce związanej z regionami "pofałdowanymi" oraz o wiadomościach, czy informacjach spod szczytu.
  • 8academy - chyba najpełniejszy polski portal o górach i wspinaczce jaki możecie znaleźć. Jeżeli macie pytanie jak zacząć wspinaczkę wysokościową? - idziecie tam. Jak rozpocząć chodzenie po górach zimą i czego do tego celu potrzeba? - sprawdzasz 8a. Jakie znaczenie mają kopczyki w górach, albo inne takie luźniejsze pytania związane ze zwiedzaniem gór? - właśnie ten portal. Od podkastów z himalaistami, po porady dotyczące sprzętu, po polecanie miejsc dla mniej doświadczonych turystów górskich. Wszystko tam jest. Polecam.
  • goryonline.com - inna ciekawa propozycja polskiego portalu. Też można znaleźć tutaj bardzo dużo. Oczywiście jest to bardziej magazyn górski niż blog typu opisanie szlaków, więc i wpisy też będą dotyczyć często tego co się wokół gór dzieje, w środowisku wspinaczkowym , czy góralskim, ale bardzo cenne źródło do bycia na bieżąco.  Ma też skorelowany kanał na yt.
  • Góry dla ciebie.pl - strona bardzo podobna do 8academy, również w poziomie wykonania. Mapy każdego pasma w Polsce oraz paru w Słowacji, czy na Ukrainie. Relacje z tras, teksty o sprzęcie, albo ogólnie o górach. Jest to link, który warto mieć w swoim czytniku RSS.
  • summitpost.org - strona po angielsku opisu różnych gór i pasm nie tylko (a może przede wszystkim) nie Polskich. Bardzo ciekawe repozytorium do sprawdzenia dla każdego.
  • eurogory.com - podobne do poprzedniego, może wygląda na troszkę uboższe, ale też warte przewertowania.
  • mountainproject.com - to jest strona dla mających doświadczenie ze wspinaczką na ścianach, bo głównym jej celem jest zbieranie skał wspinaczkowych na świecie. Głównie jest to związane ze Stanami Zjednoczonymi, ale też można znaleźć co nieco w Europie. Odnalazłem też miejsce w Krakowie znane mi wcześniej. W tym roku chciałem go wypróbować, ale no epidemia... Niemniej jednak można troszkę czasu spędzić na nauce co gdzie jest i jak wyglądają parametry dotyczące tras wspinaczkowych.
  • portalgórski.pl -  świetny portal gromadzący podstawowe informacje na temat turystyki górskiej i w ogóle regionu górskiego od różnorodnych stron. Można przeczesując tę stronę bardzo dużo się dowiedzieć.
  • Polski Związek Alpinizmu - to jest portal polskiego związku alpinizmu, podający najświerzsze informacje na temat tego czym obecnie środowisko wspinaczki wysokogórksiej aktualnie żyje. Dobra strona też dla pasjonatów, by nabyć taką pokorę, w stylu "no wyszedłeś na Turbacz... urocze, na pewno ładne widoki, ale jednak dużo dróg jeszcze na ciebie czeka gdybyś chciał robić to profesjonalnie"



Mistyczne o wielu znaczeniach kopczyki — ciekawe co chce przekazać ten — Czarny Grzbiet w drodze na Śnieżkę (2019)
Mapy:
Na prawie samym końcu zostawiłem parę dość użytecznych stron, które wertuję częściej od innych. Najważniejszą częścią wycieczki w sumie jest jej przygotowanie, a najtrudniejszą czasami bywa znalezienie początku trasy, bądź nawet parkingu. Mapy te (nie wliczając używanej przezem często też Mapy Google do szukania parkingów i drogi samochodem) bywają nieocenione podczas tworzenia planów wojaży i oszacowaniu trudności. Obecnie szukam czegoś do Alp...
  • mapa-turystyczna.pl - od giganta kartografii — firmy "Sygnatura". Nieoceniona, gdy szukam tras — interaktywna, z naniesionymi szlakami znakowanymi i poziomicami. Po wybraniu trasy wyświetla się oszacowanie długości w godzinach i kilometrach, jak i ilość punktów GOT PTTK (co również jest niezłym miernikiem trudności trasy). Dodatkowo posiada przekrój wysokościowy zaznaczonej trasy, co pomaga lepiej zorientować się w jej przebiegu i strzelistości.
  • szlaki.net.pl - o wiele prostsza w odbiorze i uboższa, ale nieźle się sprawdza, gdy na szybko potrzebujemy siatki szlaków i oszacowań podanych wyżej, lub gdy chcemy się nauczyć jakie góry w ogóle są w okolicy.
  • traseo.pl - to zaś gdy chcemy zejść ze szlaków znakowanych przez PTTK na rzecz innych dróg, niekoniecznie w góry. Przyznam się, że nie korzystam z niej często, ale np. świetnie nadaje się na zaplanowanie spaceru w dolinkach podkrakowskich, czy innych tego typu. Zaskoczyło mnie również, że są zaznaczone trasy taternickie, (te niedostępne dla zwykłych zjadaczy gór) co jest ogromnym plusem — przykład
    : trasa na Durny Szczyt
  • mapy.hiking.sk - co prawda mapa z pierwszej pozycji pokrywa również Słowackie pasma takie jak: Niżne Tatry, Mała i Wielka Fatra, jak i Słowacki Raj, ale jednak ta strona ma bardzo przyjemną szatę graficzną z dokładnym zaznaczeniem szczytów i grani (w szczególności Tatr), a także drogi taternickie — tych ostatnich nie można wybrać jednak do planu trasy. Jedyne co może denerwować to toporność obsługi i język słowacki.
  • mapy.cz - Podobna do Słowackiej mająca swoje zalety (ładniejszy interface), jak i wady (brak poziomic łącznie z mniejszą gęstością opisów) - dla mnie jest tak samo dobra, jak Mapy Google do planowania wycieczek, ale są ludzie, którzy ją chwalą... może przez GPS, czy coś... nie powiem, ale zostawiam tutaj w spisie.
  • hiking.waymarkedtrails.org - cała Europa w Trasach, od lokalnych wycieczek po międzynarodowe szlaki np. E3, czy trasy Alpejskie — do wyboru, do koloru.
  • Graniówka Tatr - troszkę inna mapa, bowiem mapa graniowa Tatr, jeżeli ktoś się chce nauczyć co gdzie jest to polecam. Jak ktoś już wie gdzie co jest, to też polecam, bo może szybko sobie odświeżyć słabiej znany region, czy upewnić się, że faktycznie wie. Na samą stronę Polskiego Związku Alpinizmu też polecam zaglądnąć chociaż raz. 
  • Mountain Turistic Map - Genialna mapa pokrywająca też pasma górskie za Granicą (sprawdziłem na Rumuńskich Fogaraszach i jest zbieżna z innymi źródłami. Dodatkowo oferuje wiele informacji w postaci warst, które można włączać i wyłączać jak kto woli. Oferuje też ciekawe narzędzia do planowania trasy. Co może być pomocne gdy "mapa-turystyczna.pl" nie pokrywa danego terenu (np. Alp)


Fragemnt panoramy z Trzydniowiaskiego Wierchu w T. Zach. (2018) - widać (od prawej) Starobociański Wierch, Kończysty Wierch, Jarząbczy Wierch i fragment Jarząbczej Doliny


Inne ciekawe:
Jak sama nazwa wskazuje różne ciekawe linki, przeważnie pojedyncze, które nie pasowały do żadnej z kategorii. Nadal jednak o tyle ciekawe, że chciałem się nimi podzielić.
  • Meteogramy - nie jest to tak na pierwszy rzut oka czytelne oraz prognoza "tylko" na trzy dni do przodu i tylko dla gmin, a nie dla miejscowości może zniechęcać, ale tak naprawdę po zobaczeniu, z czym się to je wielce pomocna — w szczególności, gdy chodzi o zachmurzenie, czy widoczność (można się tak sprawdzić, czy się spodziewać przepięknych dalekich panoram)
  • meteoblue.com - kolejna strona sprawdzająca pogodę. Tym razem międzynarodowa, wydaje się być dobra w szczególności, że pod spodem można sprawdzić pogodę z paru różnych modeli. No i jest to prognoza tygodniowa, a nie tak jak przy meteogramach tylko trzydniowa. No i też przedstawia wyniki w postaci wykresów i liczb, więc można się łatwo zorientować czy warto iść w góry, czy może lepiej zostać w domu. 
  • accuweather.com - kolejna bogata strona do sprawdzenia prognoz pogody
  • mountain-forecast.com - strona do sprawdzania pogody na szczytach gór. Więcej pokrywa Alp, ale parę miejsc w Tatrach też się znajdzie.
  • Kamerki internetowe z wież widokowych z gminy Ochotnica Dolna - prezentują unikalny widok na Gorce.
  • Ciekawy artykuł ze zdjęciami, jak wyglądały Tatry na starych, czasem stuletnich nawet, fotografiach. Jak wyglądało wspinanie się po nich, a także jak wyglądał Giewont bez krzyża i leżakowanie w zimie na Kasprowym Wierchu i wiele innych scen rodzajowych.
  • Mt. Everest - Panoramy z drona, która została stworzona na potrzeby akcji znalezienia ciała pewnego himalaisty z lat dwudziestych. Obrazki te z dobrymi podpisami znajdują się na jednej ze stron National Geografic. Polecam.
  • Geocaching - rejestrujesz się za darmo i szukasz w górach (i nie tylko) skrzyneczek, takie forma nostalgicznego powrotu do czasów gdy grało się w podchody
  • Kraków - trasy turystyczne - jeżeli ktoś nie ma pomysłu na weekend, albo dwa to możne spróbować znaleźć jakieś trasy spacerowe, wycieczkowe, koło najbliższego jemu większego miasta (w moim przypadku Kraków). Pod tym linkiem  paręnaście takich propozycji. Bardzo ciekawe też są takie wycieczki, które samemu można sobie zorganizować, a są np tematyczne. Na przykład ktoś może zrobić sobie szlak "drogami Lwowskiej i Krakowskiej szkoły matematycznej w Krakowie", uprzednio dowiadując się oczywiście tyle by móc taką naszkicować.
  • Rafał Raczyński - czasem trzeba powrócić z inspiracją. Najlepiej taką odnaleźć przeglądając zdjęcia profesjonalnego górskiego fotografa, popijając ciepłą herbatą.
  • The Guardian/mountaineering - jeżeli ktoś się nie boi angielskiego, to może przeglądać newsy w dziale na stronie "The Guardian".
  • Dawno temu w Krakowie - ta i następna strona to może nie góry, a stare zdjęcia Krakowa
  • Z archiwum Krakowa - umieszczam te strony z dwóch powodów: kocham starocie oraz aktualnie rezyduję w stolicy Małopolski, która mi jest dość bliska. Dodatkowo są to naprawdę dobrze przygotowane materiały.
  • Krakowskie okolice - propozycje na spacery w dolinkach krakowskich
  • Wybieramy się na jaskiniową wycieczkę - jeżeli kogoś interesuje grotołażenie to dobra strona na początek 
  • National Geographic Your Shot - zdjęcia reporterów z National Geografic zawsze będą zachwycać, ale jednak "żółty prostokąt" uruchomił też stronę gdzie pasjonaci fotografii mogą przesyłać swoje prace.
  • Artykuł o pomiarach wysokości - w bardzo ciekawy i treściwy sposób blog mierzym.pl opisuje o historiach pomiarów wysokości wraz z różnymi ciekawostkami, które przy tym temacie powstały.
  • Czemu się chodzi po górach - zainspirował mnie ten artykuł z a8 na szersze spojrzenie na tą kwestię
  • szlaki pttk - różne ciekawe informacje o polskich szlakach

Jest stron zapewne o wiele więcej, a kolejne blogi wychodzą spod klawiatur amatorów i profesjonalistów. Ta lista zatem na pewno jest niepełna. Dodatkowo pominąłem specjalnie kanały na you-tubie, bo kto będzie chciał, to sobie je przeglądnie, a też jest ich od zatrzęsienia. Polecam sprawdzić, bo również są cenne.

Miejsca na wieczory długie i dni zbyt pochmurne
- Adiabat
14.05.2020
29.10.2020
 
 
 

Komentarze